Kaz dağlarının eteklerinde çam ve zeytin ağaçlarının içinde taş mimarisiyle dikkati çeken doğa harikası bir yerleşim.

Edremit-Çanakkale yolu üzerinde,

Küçükkuyu ilçesini geçtikten ulaşılan Yeşilyurt, Arnavut kaldırımlı eski sokakları, restore edilmiş butik otelleri ve nefis organik kahvaltılarıyla son zamanlarda popüler olan oksijen deposu , şirin bir Rum köyü.

Uzun yıllar boyunca Türkler ve Rumlar huzur içinde bu köyde yaşamışlar.Kurtuluş Savaşı sonrası Mübadeleyle , burada yaşayan Rumlar Midilli ve Yunanistan’a göç etmek durumunda kalınca , oradan gelen Türkler ve civardaki yörükler bu köyde yaşam sürmeye başlamışlar. Şimdilerde İstanbul ve şehir hayatından sıkılıp buradan ev alanlar çoğunluğu oluşturuyor.

Köyü gezmeye köy meydanından başlıyoruz.Taş sokaklardan yukarıya doğru çıktıkça,herbiri birbirinden güzel cafeler ve evler göreceksiniz.Köyü gezerken ne yana baksanız fotoğraf çekmekten kendinizi alamayacaksınız.Tarih ve doğa sizi farklı yerlere götürüp sonsuz bir huzur verecek.

Yeşilyurt Köyü, özellikle astım ve kalp hastaları için bir şifa kaynağı.Köylü kadınların yaptığı otlu gözleme, mantı, çiğbörek, Karadut reçeli ve suyu, tarhana, zeytin ve zeytinyağı, işlenmiş tahta kaşık ve tepsiler,hediyelikler ve daha birçok el emeği göz nuru şey bulabilirsiniz.

Written by 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir