Türkiye’nin Maldivleri Salda Gölü

Son zamanlarda adını sıkça duyduğum Salda Gölünü ben de ziyaret etmesem olmazdı. Burdur’un Yeşilova ilçesinden devam ederek ulaşabilirsiniz Salda Gölüne. Volkanik bir krater gölüymüş. Ayrıca jeolojik yapısının Mars’a benzediği söyleniyor. Suyun içinde şifalı olduğu söylenen magnezyum, kil ve soda varmış. İçinde Maldivleri andıran  küçük adacıklar var. Kumsal doğal sit alanı olarak korunmakta.

Bir kaç farklı alandan girilebiliyormuş Göle. Biz Maldivler denilen kısmını tercih ettik. Orman Kampı kısmında da kamp yapıp  girilebiliyormuş. Arabayla girdiğiniz takdirde giriş ücreti var. Arabayı dışarıya parkedip yürüyerek kendimizi bembeyaz kumlardan turkuaz sulara bırakıverdik. Su o kadar berrak ki içini görebiliyorsunuz. Eğilip killi sudan avucumuza alıp cildimize sürdük , biraz kuruduktan sonra tekrar yüzmeye devam ettik. Gölden çıktığımızda cildimiz pamuk gibi yumuşacık olmuştu sanki. Göl oluşumu normalde bataklık ve içindeki çökmelerden dolayı tehlikeli bir yapı olsa da ; kıyıda suyun keyfini çıkardık diyebiliriz.Yalnız girmemenizi ve kıyıdan uzaklaşmamanızı öneririm.

Gelelim mavinin ve beyazın tonlarına. Şöyle baktığınızda kendinizi tropikal bir adada gibi hissediyorsunuz. Etrafta öyle büyük bir tesis yok ,doğal bir ortam.Ama ufak tefek atıştırma içecek ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz salaş yerler var. Kimi çadırını kimisi de şezlongunu kapıp gelmiş bu yeryüzü cennetine. İyi ki gelmişim dedirtecek kadar da doğal ve temiz gerçekten. Biz vaktimiz olmadığından Salda Gölü’ne çabuk veda etmek zorunda kaldık ama mutlaka gelinip görülmesi gereken yerlerden. Bol bol fotoğraf çekilebilecek manzaraya hakim .Belki bir gece Orman Kampında konaklayarak doyasıya yaşamak lazım diye düşünüyorum. Pamukkale’ye doğru yolumuza devam ederken Maldivlere gitmiş olmanın da hazzını yaşıyoruz derinlerde….

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*