Antalya’nın tatil gözdelerinden Side,

     Antalya’nın Manavgat ilçesine bağlı turistik ve tarihi bir yer, Side. Anadolu dilinde ‘’Nar ‘’ anlamına geliyormuş. Bolluğun ve bereketin simgesiymiş.Böylesine  tarihi bir mirasa sahip olan, her seferinde beni etkileyen ve haz veren bu antik kenti, gün batımında izlemek inanılmaz bir duygu.

     Side, Anadolu’nun en eski yerleşimlerinden biri. Diğer Pamfilya kentleri gibi bir çok aşamalardan ve kültürlerden geçmiş. Persler, Lidyalılar, Romalılar, Yunanlılar , Bizanslılar dönemlerinden bu güne bir çok kalıntı var.

         Muhteşem Apollon Tapınağı, Kent Kapısı , Hamamları,  Agorası , Antik Tiyatro Liman ve Müzesiyle tarihi yaşamaya doyamayacağınız güzellikte. Osmanlı ve Selçuklu buralarda yerleşim göstermediği için bu eserlere rastlanmaz  .Antik kent surları iç ve dış olmak üzere 6 km’ ye ulaşmakta. Şehrin ana kapısı , Helenistik dönemden kaldığı sanılan Büyük Kapı. Şu an yıkıntı halinde olsa da restorasyonlarla bugüne gelmeyi başarmış.

Büyük Kapı’nın içinden geçip surların  sol  dış  kısmına  paralel biraz  yürüyerek Antik Tiyatroya ulaşabilirsiniz. Tiyatroya girdiğinizde  kendinizi  tarihin içinde yaşıyor bulacaksınız.Böylesine büyük ve ihtişamlı yapı karşısında hayran kalmamak mümkün değil. 20 bin kişilik olduğu söyleniyor. Gladyatörlerin savaştığını, halkın çığlık çığlığa  ayakta  alkışladığını dövündüklerini hayal ettim; sesler kulağımda çınladı ve tüylerim ürperdi birden.

 

 

           Tiyatrodan sağa güneye doğru indiğinizde; solda Çarşı’ya  ve Side Limanı’na ulaşıyorsunuz . Çarşı içinde sağlı sollu bir sürü alışveriş yapılabilecek dükkanlar var. Ne ararsanız var diyebileceğim çeşitlilikte.

          Çarşının deniz tarafında hamam kalıntılarını görüyoruz. Limana doğru sokak aralarından yürürken gün batımına doğru enfes fotoğraflar yakalayabilirsiniz. Ben etrafı fotoğraflamaya ve seyretmeye doyamadım.

 

         Liman da yine sıra sıra bar ,cafe ve restorantları göreceksiniz. Gece mutlaka tadını çıkarın derim. Özellikle deniz manzarası gün batımı eşliğinde yemek yemek , hem keyif verici hem de son derece dinlendirici oluyor.

           Limanın hemen yanında kalabalığın içinde , Apollon Tapınağı sizi karşılayacak.İnsan büyülenerek bakıyor tapınağa.Bir şehri bu kadar güzel kılan bir tapınak olabilir mi diye sorarsanız Apollon Tapınağı diyeceğim size . Hemen arkasında kalıntılar arasında Athena Tapınağı yer almakta. Gün batımında herkes sanki Side de toplanmış. Apollon , mitolojide , güneşin , ışığın, sanatsal güzelliklerin tanrısı demek zaten güneş ,ışıklarını sütunların arasından göstererek tasdikliyor kendini. İnanışa göre güneş ışınları gibi Apollon’un okları da hem hasta edici hem de iyileştirici özellik taşırmış. Burada olup ,herkes gibi bunu yaşayın görün isterim ve anılarınıza kaydedin. Ben binlerce yıl öncesi yaşamı hayal ederek baktığım için olağanüstü bir tecrübe benim için.

 

        Hemen kapıya gelmeden sağda yolun karşısında olan , Side Müzesi ise mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden. Müzekart geçiyor. Müzeye girdiğinizde; tabanı mermer taşlarla döşeli bir avlu ve iç mekanda Side’de yapılan kazılarda bulunan lahitler, sütunlar, büstler, yazıtlar, heykeller, sütun başlıkları ve diğer tarihi eserler görülmekte.Kazılardan çıkarılan heykeller ve büstlerin bazılarının kafaları tahrip olsa da ,oldukça sağlam günümüze gelebilmişler.Müze bahçesi eski Roma’lıların jimnastik salonymuş.Bahçe de şuan Denizler Tanrısı Posedion ‘a ait mitolojik öyküleri anlatan eserler sergilenmekte. Müze de ,tiyatro da saat 19 da kapanıyor bilgi vermek isterim.

 

          Müzenin karşısındaki yapı Büyük Agora , maalesef içeriye giremedim ama Agoranın tam ortasında bulunan Tyche Tapınağını dışarıdan fotoğrafladım.Değişik bir yapıya sahip ,sürekliliği ve bereketi simgeliyen Tyche Tanrıçasına adanmış bir Tapınak.

 

         Tarihi yapısıyla olduğu kadar kumsalı ve deniziyle de ünlü Side’ ye geldiğinizde Sorgun, Side ve Titreyen Göl mevkilerinde konaklayıp denizin tadını çıkarabilir Manavgat Şelalesi’ni ziyaret edebilir,Manavgat çayı üzerinde rafting yapabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*