Hayalim Ayvalık

 • Uzun zamandır Ayvalık ziyareti yapmamıştım. Çook özlemişim. Bilindiği gibi Balıkesir ‘in en güzel ilçelerinden biri . Tarihi Rum evleri ,Arnavut kaldırımları , dar sokakları, Sarımsaklı ve Badavut plajları, Şeytan Sofrası , Alibey (Cunda) Adası , Saatli Camii, Taksiyarhis Kilisesi ve Anıt Müzesi ve daha neler neler.Bu kez öncelik sırası yaptım kendime ve sadece onlara vakit ayırdım.

  Sıkıştırmadan keyifle ,doya doya yaşadım Ayvalık’ı.

  Ayvalık ve çevresinde konaklama yapabileceğiniz bir çok otel bulunmakta. Bölgede yer alan otellerin çoğunluğu restore edilmiş taş evler. Ayvalık merkezde ve Cunda adasında bu tür işletmelere rastlamak mümkün. Sarımsaklı da ise 2,3,4 yıldızlı oteller bulabilirsiniz. Ayvalık merkezde ve Cunda’da otopark çok sıkıntılı. İlk gün otoparka arabanızı bırakıp merkezden kalkan dolmuşları ve deniz dolmuşlarını kullanmanızı öneririm.

  Biz,merkezde Mareşal Çakmak Caddesinde yer alan Çeşmelihan Butik Otel de konakladık.7 odalı şirin bir yer.TEMİZ VE EKONOMİK. Sahipleri Aslı Hanım ve Kutsal Bey sizi evinizde hissettiriyor.Küçük olmasından dolayı sakin.Terası sabah ve akşam saatlerinde tam bir huzur köşesi.Gece geç saatlere kadar oturup Ayvalık’ın renkli dünyasını seyredebilirsiniz.Aslı hanım o kadar ilgili ki; akşam yemeğimizi yiyeceğimiz restaurantı bulma ve rezervasyon yapma konusunda bile yardımcı oldu sağolsun.Kutsal Bey’in hazırladığı enfes kahvaltı sofralarının tadı damağımda hala.Acaba bu sabah ne yiyeceğiz dedirtecek kadar çeşitli ve kaliteliydi.Ayvalık ‘a gittiğimde merkezde bir evimiz var artık sayelerinde.

  Otele yerleştikten sonra şöyle bir çarşıyı gezmek istedik.İlk dikkati çeken ,Rum mimarisiyle yapılmış taş evler ve Arnavut kaldırımlı dar sokaklar .Bitişik nizam olarak yapılan evler genellikle 2- 3 katlı.Kimileri restore edilmiş ,otel ve pansiyon olarak işletiliyor.Thta ve taş işçiliğinin yanı sıra pencere ve kapılarda perforjeleri görüyorsunuz.

  TALATPŞA CADDESİ

  Kentin küçük ama önemli bir caddesi.Lor tatlısı ve kurabiyeleriyle ün yapmış, İmren ve Güler Pastaneleri bu cadde üzerinde. Lor tatlısının yanı sıra lorlu ve sakızlı kurabiye ve dondurmaları da meşhur.Lor tatlısını soğuk yemenizi tavsiye edrim.Şerbetli bir tatlı olmasına rağmen oldukça hafif ve lezzetli .Akşamları bu cadde de takı tezgahları kuruluyor.Yemekten sonra otele dnmeden bir göz atın derim.Güzel şeyler var.

  SAATLİ CAMİİ

  Ayvalık’ta bir çok tarihi ve önemli kilise ve manastır bulunuyor.Hemen otelimizin yanında Saatli Camii ilk göze çarpanlardan.Rumlar tarafından kilise olarak inşa edilen yapı 1928 yılından sonra camiye çevrilmiş .Kiliseye ait olan çan kulesi saat kulesine çevrilmiş ve bugünkü Saatli Camii adını almış

  TAKSİYARHİS ANIT MÜZESİ

  Yine Ayvalık merkezde görebileceğiniz Taksiyarhis Anıt Müzesi ,kentin ilk kiliselerinden.Pazartesi dışında hergün açık olduğunu söylediler.Kapalı olduğu için sadece dışardan görüntüleyebildiğim müzeyi bir sonraki gelişimde mutlaka ziyaret edeceğim.İçinde bulunan fresk ve oyma süslemelerin etkileyici olduğu söyleniyor.

  AYVALIK ÇARŞISI

  Ayvalık çarşısını gezerken tarih kokan dar sokaklarda kendimi kaybediyorum.Rotasız çıkmış olduğum sokaklarda yeni lezzet durakları ve sanat galerileri keşfettim.Antikacılar sokağında bulunan Orchis Otelin Restaurant ve bahçesi kendine has sabun kokusu ve deniz kabuğundan yapılmış süs objeleriyle görülmeli

Yine aynı şekilde antikacı dükkanlarının kokusu beni ta eskilere çocukluğuma götürdü.Yine öğlen ve akşam yemeği için tercih edebileceğiniz başka bir mekan Aivali Restaurant.Aynı zamanda bir sanat galerisi. Ayvalık’ın Rumca eski adı AİVALİ ‘ymiş. İç mekanın resimlerini resim öğretmeni olan Cansu Hanım yapıyormuş.Baka baka doyamadım resimlere.Sanat ve müzikle iç içe yemek yemek de bonusu oldu tabi.Personel çok kibar ve profesyoneldi. Zeytinyağlı tabağı dörtdörtlüktü.Bu atmosferde ne yeseniz pişman olmazsınız diye düşünüyorum.Saatler geçse anlamazsınız burada.

Akşam şöyle rakı-balık yapalım derseniz de 2 adres sunabilirim.Birisi Fevzi Paşa Mahallesinde Cumhuriyet Caddesinde yer alan Tik Mustafa’nın Yeri.Rezevasyon gereken bir mekan.2 İç ve 1 dış olmak üzere 3 bölümden oluşuyor.Çok kalabalık olmasına rağmen ilgi ve alakaları çok güzel.Stres yok gayet huzurlu bol sohbetli bir işletme.Tam bir meyhane konsepti.

Nefis mezeler var ne yiyeceğinizi şaşırıyorsunuz.Benim favorim sıcak ot oldu.Ara sokaklara gizlenmiş böylesine güzel bir mekandan habersiz kalmayın isterim.

Diğer önereceğim mekan deniz tarafında postanenin arka sokağında ki Deniz Yıldızı Restaurant.Teras ve iç mekan olmak üzere 2 bölüm.Denizin üstünde yıldızlarla kucaklaşabileceğiniz bir mekan.Deniz tarafından rezervasyon isteyin.Deniz mahsulleri ve zeytinyağlı mezeler süper.Leziz ve ekonomik.Bir de gençlerden oluşan bir canlı müzik ekibi vardı.Kulağımız gönlümüz müziğe de doydu.Unutulmaz bir geceydi.

ŞEYTAN SOFRASI

Efsaneye göre Şeytanın ayak izinin olduğu tepe yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri olmuş.Özellikle gün batımında manzara seyretmeye akın ediyor insanlar.Şeytanın ayak izi demir bir kafes içerisine alınmış.Bölgeye giriş ücretli yani arabayla girildiğinden otopark ücreti ödüyorsunuz.Pek de görülecek başka bir şey olduğu söylenemez ama manzara şahane.Bir iki cafe var çay kahve içebileceğiniz.

SARMISAKLI PLAJI

Ayvalığın merkezinden 6 km uzaklıkta.7-8 km uzunluğunda ve yaklaşık 100m eninde olan Sarmısaklı Plajı yazın çoğunlukla kalabalık.Deniz suyunun soğuk olduğu söylense de genellikle ılık.Dönem dönem kirleniyor su,havanın durumuna göre yosunlu olduğunu söyleyebilirim.Kumsal boyunca 2,3,4 yıldızlı oteller mevcut.Lokmacılar dondurmacılar ,Ayvalık Tostu satan büfeler ,zeytin ve zeytinyağı dükkanları yol boyunca alışveriş yabileceğiniz kadar çok sayıda.

BADAVUT PLAJI

Ayvalıktan Sarımsaklı’ya giderken yol üzerinde birkaç km uzaklıkta Çamlık Orman ‘ının yanında bulunan ,daha çok yazlıkçıların bildiği bir plaj Badavut Plajı.Sarımsaklı ya göre daha temiz ve soğuk aynı zamanda tenha.Plaj boyunca bir şeyler yiyip içebileceğiniz cafeler var.Şezlong ve şemsiye kiralayabilirsiniz.Eğer isterseniz kendiniz de şemsiye ve şezlongunuzu götürebilirsiniz.Benim favorim bu plaj.

MİDİLLİ ADASI

Ege Denizindeki Yunan Adalarını gezeyim derseniz burdan Midilli çok yakın. Orijinal adı Lesbos.Nisan ve Eylül aylarında hergün 09-18 arası karşılıklı feribotlar kalkıyor.Geçmeden önce tur şirketlerine vize için başvurmak gerek.Yeşil Pasaporta vizeye gerek yok. Yunanistan’ın milli içkisi Uzo’nun memleketi olan Midilli adasına bir başka gelişimizde geçeceğiz.

CUNDA (ALİBEY)ADASI

Asıl adı Ali Bey olan ada daha çok Cunda olarak biliniyor.Ayvalıktan deniz ve kara dolmuşlarıyla adaya ulaşabilirsiniz. Otopark sorunu burada da var.Ayvalık’ı Cunda’ya bağlayan kara yolu Türkiye ‘nin ilk boğaz köprüsü özelliğini taşıyor. Ada Taksiyarhis Kilisesi(Rahmi. M. Koç Müzesi) Aşıklar Tepesi, Necdet ve Sevim Kitaplığı, , Ay Işığı Manastırı, Koyları ,Taş Kahvesi ,deniz ürünleri ve mezeleriyle meşhur restaurantlarıyla dikkati çekiyor.

Sahil boyunca birbirinden çeşitli ege otları ve deniz ürünleriyle hazırlanmış mezeleri ve Ada Balığı Papalinayı bulabilirsiniz.Önce restorantları bir dolaşıp mezelere bakıp pazarlık yapmanızı öneririm.Camekanlı vitrinlere bakınca mezeler ağzınızı sulandırıyor.Hemen hemen hepsinde aynı mezeler var ,lezzetler işletmelere göre değişiyor.Kabak çiçeği dolması,sıcak ot, kalamar, girit ezmesi mutlaka denenmeli. Sakızlı dondurma ve kahvacilerde kuyrukları göreceksiniz.Eğer yer bulabilirseniz Taş kahve de oturup bir yorgunluk kahvesi için. Çarşı içindeki hediyelikçilerde epey vakit geçireceksiniz eminim.

Ada da çok sayıda kilise ve manastır var.En büyüğü ve bilineni Taksiyarhis Kilisesi. Kilisenin büyük çanı Bergama Müzesindeymiş.Biz kapalı olduğu için gezemedik maalesef.Pazartesi dışında hergün açıkmış.Adanın yükseklerine çıkıp özellikle gün batımında manzarayı izlemeye doyum olmuyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir