YANIK ÜLKE KULADOKYA

Diğer adı   Katakuemena (Yanık Ülke) olan Kula ,Manisa’ya bağlı bir ilçe. Antik dönemlerde burada bulunan volkanik dağ zaman zaman lavlar püskürttüğü için etrafa yayılan lav tabakası doğayı yoğun bir şekilde etkileyip iz bıraktığı için halk arasında Yanık Ülke diye adlandırılmış.Tarihi ve jeolojik özelliklerinden dolayı ilgi çeken bir bölge.Tarihte Bizans, Lidya, Frikya, Romalılar, Bizans, Anadolu Selçuklular , Germiyanoğulları ve Osmanlı’ya ev sahipliği yapmış.

 

18.ve 19.yy Osmanlı mimarisini yansıtan Kula evleri görülmeye değer.İlçe merkezinde dar sokaklarda ahşap malzeme kullanılarak yapılan eski evlerin işlemeleri göze çarpıyor.Biz eski Kula evlerinin bir örneği olan müze evi gezdik.Eskiden kullanılan eşyalardan birer örnek bulunuyor evde.Bu evlerden bazıları restore edilerek butik otel olarak işletilmekte.

 

Yine ilçe merkezinde Rumlardan kalan Meryem Ana Kilisesi ve Kurşunlu Meydanı’nda Selçuklu mimarisiyle taş ve tuğladan yapılmış Kurşunlu Camii’ni ziyaret edebilirsiniz.İlçe merkezine bağlı Emre Köyü’nde bulunan Tabduk Emre Türbesini gezebilirsiniz.

Ayrıca jeolojik yapısı volkanik olan Kula da  Divlit Yanardağını ve etrafında oluşan lav şelalerini görüntüleyebilirsiniz.Termal tesislerin bulunduğu Emir Kaplıcalarında da konaklayarak şifalı bir tatil yapma imkanınız var.

 

 

 

 

 

Tarihi süreci içinde, volkanik dağlardan çıkan lavlar yağmur ,rüzgar ve akarsu aşındırmaları  gibi dış etkenlerden dolayı başkalaşıma uğramış  ve bugünkü doğal oluşumlar olan peribacalarını meydana getirmiştir. Kula ilçesinde yer alan peribacalarını her yıl yerli ve yabancı birçok turist ziyaret etmekte.Biz de bu jeoparkı gezdik ve anılarımızda saklamak üzere fotoğrafladık.

 

 

 

Kula ‘ya yolunuz düştüğünde ne yenir diye sorarsanız Kula kuzu güvecinin meşhur olduğunu söylediler bize.İlçe

merkezinde bir lokantada öğlen yemeğimizi yemek için oturduk.Arkadaşlardan bazısı güveci tercih etti bazıları da yine bir diğer yöresel lezzet olan tahinli pideyi tercih ettiler. Çifte kavrulmuş tahin, toz şeker ve hamur ile yapılan pide, değişik bir tattı.ayrıca diğer pide çeşitlerini de yapıyorlar.Söylendğine göre leblebi ve höşmerimi de meşhurmuş fakat onları biz tadımlayamadık.

İlçe merkezinde çarşıyı gezerken el sanatları ürünleri halıcılık ve Keçecilik göze çarpıyor.Hediyelik olarak alınabilecek gözüme çarpan bir şey olmadı .Akşam saatlerinde Kuladan ayrılıp İstanbula dönmek ve yeni gezi planları yapmak üzere yola çıktık.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir